Sposoby na wykorzystanie grysu w ogrodzie

Kamienie w ogrodzie są bardzo często wykorzystywanym elementem aranżacji przestrzeni. Obok kostki brukowej, wykorzystywanej do wykładania szlaków komunikacyjnych czy opaski wokół domu, często stosuje się również grys. (więcej…)


Kamienie w ogrodzie – jak wykorzystać grys i otoczaki

Najczęściej używanymi kamieniami w ogrodzie są zaokrąglone otoczaki oraz chropowaty grys. Oprócz walorów estetycznych są również niezwykle funkcjonalne – zatrzymują wodę w glebie, chronią korzenie przed skokami temperatury. Wszystko to przekłada się na ich rosnącą popularność, jako ozdób ogrodu. Materiał ten może być stosowany, jako wypełniacz rabat, do tworzenia opaski wokół domu, uatrakcyjnić wykończenie oczek wodnych, urozmaicać ogrody skalne czy wypełniać przestrzeń pomiędzy większymi płytami kamiennymi lub betonowymi. Oprócz otoczaków i grysu można wyróżnić również żwir oraz bryły kamienne. Taka różnorodność pozwala na budowanie ciekawych kolorystycznie i strukturalnie kompozycji. (więcej…)


Żwirowe i grysowe nawierzchnie w ogrodzie

Żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Mają one bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być rozkładane na rabatach między roślinami, wykorzystywane na opaski wokół domu oraz jako ozdobne wykończenie dna oczka wodnego. Ich główną zaletą jest bardzo naturalny, wtapiający się w całość otoczenia wygląd. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że ona kruszywa mają bardzo dobrą przepuszczalność wody. Dzięki temu podczas ulew czy roztopów, unikniemy wody gromadzącej się na powierzchni. Jednakże warto również podkreślić, że trwałość nawierzchni grysowej czy żwirowej, zależy od jakości wykonania. (więcej…)


Ogród w stylu angielskim – natura i użytkowość

Moda na ogrody, które wzorowane na naturze narodziła się w osiemnastowiecznej Anglii i dość szybko rozpowszechniła się po kontynencie. Nurt ten stał się inspiracją do zakładania wspaniałych i rozległych parków krajobrazowych wokół posiadłości, pałaców i dworów. Do stylu angielskiego nawiązują współczesne ogrody, w których rośliny i architektura dobierane są tak, aby tworzyły namiastkę naturalnego pejzażu. Ogród angielski w oryginale miał charakter nastrojowo-sentymentalny z elementami architektury nawiązującej do przeszłości, np. sztuczne ruiny, obeliski, świątynie, które naśladowały gotyckie lub antyczne budowle. Ogrodnicy unikali płotów i parkanów, miast nich pojawiły się skały, żywopłoty oraz strumienie. Kompozycje w ogrodzie angielskim sprężone są często z sentymentalnym bądź symbolicznym sztafażem złożonym z różnych form i konstrukcji architektonicznych nawiązujących do antyku, średniowiecza czy życia wiecznego. (więcej…)


Zakup i układanie kostki brukowej

Po wybudowaniu domu, kolejnym etapem jest zwykle przygotowanie i budowa nawierzchni utwardzonych w ogrodzie, czyli ułożenie kostki brukowej w postaci podjazdu do garażu, czy budynku gospodarczego oraz ciągów komunikacji pieszej. W tym celu korzysta się najczęściej z kostki brukowej, ponieważ nawierzchnie takie są wyjątkowo trwałe, a dzięki szczelinom zachowanym pomiędzy elementami dobrze odprowadzają wodę. Jeżeli nawierzchnia jest wykonana prawidłowo nie tworzą się na niej kałuże i nietrudno usunąć z niej liście i piasek, a ewentualne uszkodzenie łatwo naprawić, wymieniając tylko zniszczone elementy. Z tego powodu lepiej jeśli kostkę będzie układał profesjonalista. Mimo, iż wydaje się to mało skomplikowane, to wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia.

Zakup kostki brukowej

Kupując kostkę brukową dobrze postawić na zaufaną firmę z wieloletnią tradycją. Wiele z nich zajmuje się również profesjonalnym montażem kostki oraz całoroczną konserwacją ogrodów. Wybierając typ i rodzaj kostki, warto obejrzeć kilka losowych elementów. Kostka powinna być kładka, bez rys i ubytków. Natomiast krawędzie kostki muszą być proste, a kolor nawierzchni jednolity i bez plan. Zazwyczaj lepiej zakupić nieco większą ilość kostki brukowej, aby w przypadku ewentualnych napraw dysponować materiałem o identycznym kolorze,

Jak układa się kostkę brukową

Pierwszym krokiem podczas montowania kostki jest usunięcie urodzajnej warstwy ziemi zwanej humusem. Następnie wykop oczyszcza się z kamieni i korzeni, po czym ubija się podłoże zagęszczarką mechaniczną. Ważne jest, aby miała ona 3-4 procentowy spadek na boki. Umożliwi to spływanie wody z nawierzchni. Kolejnym etapem jest układanie obrzeży i krawężników na podsypce cementowo-piaskowej lub na warstwie chudego betonu. Po tym przechodzi się do podbudowy, czyli warstwy nośnej i zarazem filtracyjnej. Wykonuje się ją z zagęszczonej pospółki, tłucznia lub żwiru. Tę warstwę wyrównuje się piaskiem, tzw. podsypką. Na podsypkę układana jest kostka brukowa. Montaż zaczyna się od krawędzi nawierzchni. Po ułożeniu całości kostki należy mocno dobić do podłoża wibratorem powierzchniowym.


Jak czyścić i konserwować kostkę brukową

Kostki brukowe to najpopularniejszy sposób wykańczania ścieżek i podjazdów wokół domu. Jej głównym atutem jest doskonała trwałość połączona ze estetycznym wyglądem. Kostka bardzo dobrze znosi duże obciążenia i świetnie radzi sobie z wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych – opadami deszczu, śniegu czy silnym słońcem. Nawierzchnia wyłożona kostką brukową przez wiele lat zachowa pierwotny kolor. Dużym plusem kostki brukowej jest również fakt, że układanie jej zazwyczaj nie zabiera zbyt wiele czasu. Kostka brukowa nie wymaga angażującej impregnacji, jednakże, aby przedłużyć jej żywotność i wygląd warto od czasu do czasu o nią zadbać.

Chwasty i miejscowe zabrudzenia

Jednym z najczęściej spotykanym problemów w przypadku nawierzchni z kostki, zwłaszcza tych usytuowanym w słabo nasłonecznionych miejscach, w których jest wysoka wilgoć jest pojawianie się mchu, porostów i grzybów. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomagają w ich pozbyciu. Jednym z  nich jest użycie myjki ciśnieniowej oraz odpowiednich środków myjących. Czyszcząc kostkę trzeba jednak uważać, aby wysokie ciśnienie wody nie spowodowało wypłukiwania się spoiny umieszczonej między elementami nawierzchni. Jeżeli chwastów jest dużo i wrastają one w szczeliny między kostką warto skorzystać ze specjalnych preparatów chwastobójczych. Częstym problemem w przypadku nawierzchni z kostki są również miejscowe zabrudzenia, np. tłuste plamy. O ile plamy powstałe od produktów spożywczych, kurzu, pyłków roślinnych czy błota można potraktować myjką ciśnieniową, o tyle w przypadku tłustych plan trzeba sięgnąć po odplamiacze olejowe.

Biały nalot na kostce, czyli osad wapienny

Zjawiskiem powszechnym występującym na powierzchniach z kostki brukowej jest biały osad, czyli tzw. wykwity wapienne. Powstają one w wyniku naturalnych procesów chemicznych i fizycznych zachodzących zarówno na powierzchni kostki, jak i w jej strukturze. Osady takie ulegają zazwyczaj samoistnemu wypłukaniu. Jeśli chcemy przyspieszyć ten proces można korzystać ze specjalnych środków chemicznych przeznaczonych do usuwania wykwitów wapiennych.


Jak dopasować ścieżki w ogrodzie do stylu domu i ogrody

Projekt przestrzeni wokół domu powinien być przemyślany i dopracowany. Ważne jest w nim wyznaczenie odpowiednich stref: miejsc na nasadzenia, wypoczynek, grillowanie, ale również przestrzeni przygotowanej na podjazd oraz wyznaczenie ścieżek. Nie można zapominać również o zaprojektowaniu nawodnienia. Niezależnie od tego czy projekt ogrodu przygotowują profesjonaliści czy my sami, musimy pamiętać, aby był stylistycznie spójny z aranżacją fasad budynków na działce.

Po pierwsze – właściwa komunikacja

Nim zajmiemy się kwestiami estetycznymi, czyli doborem bruku do stylu ogrodu i fasad budynków, należy skupić się na komunikacji, czyli przebiegu ścieżek i ich geometrii. Informacje takie potrzebne są przede wszystkim do zestawienia potrzebnych materiałów. Pozwoli to ponadto dobrać odpowiednią estetykę kostki i dodatków. Jest to kwestia kluczowa, szczególnie, jeśli dysponujemy małą przestrzenią. Materiały dobieramy w zależności od tego, czy ścieżki będą wąskie i kręte, w stylu ogrodu angielskiego, czy wygodne, szerokie i modernistyczne. W tym wypadku decydujemy głównie o gabarytach wybranej kostki. Zbyt duża, układana na wąskich, krętych dróżkach nie stworzy charakterystycznego wzoru, a wręcz przeciwnie będzie sprawiała wrażenie chaosu. Jednocześnie może spowodować problemy wykonawcze  konieczne będzie przycinanie i docinanie elementów. Natomiast duże dróżki wymagają prostych linii i małych krzywizn łuków. Istotą kwestią jest także zaplanowanie podjazdu. Ponieważ będzie to najbardziej eksploatowany fragment ogrodu należy pamiętać, że kostka brukowa, która będzie na nim ułożona, musi spełniać najwyższe standardy.

Kostka brukowa a styl domu

Jak wcześniej zostało wspomniane kostka brukowa powinna pasować do wykończenia budynku i planowanego nasadzenia. Mimo, że producenci kostki brukowej oferują najróżniejsze jej kolory lub zestawy kolorystyczne dobór odpowiedniego może sprawiać trudność. Nie ma na to pisanej rady. Trzeba zdać się na swój gust estetyczny. Pamiętajmy jednak, że zbyt intensywne kolory lub kontrastowe zestawienia mogą zaburzyć harmonię ogrodu.


Podjazd z kostki granitowej

Najpopularniejszym materiałem do utwardzania ścieżek i podjazdów jest kostka brukowa. Kostka może być wykonana z różnych materiałów, dlatego ma on zróżnicowane kształty i wielkość. W zależności od rodzaju surowca rozróżniamy kostkę kamienną, otrzymywaną przez obrobienie naturalnego kamienia, np. kostka granitowa, ceramiczną, betonową. Bruk może być wykonywany również z kamienia polnego, taki typ nawierzchni nazywany był niegdyś kocim łbem. Kosta chętnie wykorzystywana jest zarówno do wykonywania podjazdów do garażu czy na posesję, jak również ścieżek ogrodowych i tarasów.

Jaki powinien być podjazd

Planując podjazd musimy zadbać, aby niezależnie od warunków pogodowych był wygodny, zarówno dla kierującego podjazdem, jak również dla mieszkańców domu. W związku z tym wszelkie łuki nie powinny przekraczać minimalnego promienia skrętu a szerokość musi być odpowiednio większa od samochodu. Minimalną, wygodą szerokością przejazdu jest około 2,25-2,5m. Oczywiście w przypadku mniejszych odległości możemy rozważyć zaprojektowanie węższego podjazdu. Bardzo istotna jest również nawierzchnia pasa podjazdu, która powinna być dobrze widoczna i odcinać się od otaczającej ją zieleni.  Dobrze działający podjazd charakteryzuje odpowiednio widoczna nawierzchnia. Dlatego najlepszym wyborem jest kostka brukowa.

Wykonanie podjazdu z kostki brukowej

Wykonanie podjazdu zawsze rozpoczyna się od wykopu odpowiednio głębokiego wykopu. Następnie po wyrównaniu i ubiciu zagęszczarką dna, na wykopie osadza się krawężniki. Należy pamiętać, że zawsze powinny być one ułożone na warstwie gęstego betonu. Kolejnym krokiem jest układanie poszczególnych warstw podbudowy. Każdą z wart należy dokładnie zagęścić przy użyciu wibratora powierzchniowego. W przypadku użycia kostki granitowej podbudowę stanowią: geowłóknina, tłuczeń lub pospółka, piasek wymieszany na sucho z cementem. Geowłóknina jest specjalnym materiałem, który znacznie poprawia trwałość nawierzchni, poprzez zapobieganie mieszania się gruntu rodzimego z kruszywem. Kolejna warstwa to warstwa nośna. Podsypka z piasku i cementu ułatwia natomiast ułożenie kostki brukowej.


Do czego służy brukowa opaska wokół domu?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utwardzony pas wokół domu wykonywano najczęściej z betonu, a nad wykończeniem tej powierzchni rzadko się zastanawiano. Taką opaskę stosowano przede wszystkim po to, aby utrzymać czystość dolnej partii ściany. Gdy pozostawiano nieosłonięty po każdym deszczu cokół i dolna ściana parteru pokrywały się błotnymi zaciekami i wchłaniały duże ilości wody i brudu. Ponadto dzięki opasce możliwe jest wygodne przejście wokół domu. Jednakże warto podkreślić, że niezabezpieczona opaska betonowa pęka i z czasem nie jest żadną barierą dla wody. Co więcej często utrudnia wysychanie gruntu. W rezultacie tego ściany mają kontakt z zawilgoconą powierzchnią, co powoduje ich uszkodzenia. W związku z tym zaczęto stosować odpowiedni drenaż w połączeniu z opaską z kostki brukowej.

Wytyczne techniczne

Aby opaska brukowa mogła spełniać swoje funkcje nie może być zbyt wąska. Najczęściej stosowana szerokość to 40-60 cm. Jednakże, żeby spokojnie po niej przejść czy postawić na niej drabinę konieczne jest zaprojektowanie znacznie szerszej opaski, np. 150 cm. Warto podkreślić również, że zbyt wąskie przejście będzie wiązało się z intensywniejszym brudzeniem się elewacji. Z tego powodu nie warto łączyć opaski z głównym ciągiem komunikacyjnym. Jeżeli mamy wystarczającą ilość miejsca warto przewidzieć wąską opaskę oddzieloną  od chodnika pasem zieleni. Znacznie zwiększy to wygodę komunikacji.

Projekt opaski a moduł kostki

Bardzo ważną kwestią jest dobranie kostki granitowej do planowanej szerokości opaski lub wręcz przeciwnie wybranie szerokości opaski do typu kostki. Dzięki temu, że nie będzie konieczne przycinanie znacznie zmniejszy się koszt robocizny i ilość odpadów. Z tego samego powodu należy uważać na wybór kształtu kostki. Jeśli decydujemy się na trapez lub inny nierównoległo ścienny kształt lepiej układać kostkę wzdłuż elewacji budynku. Dużym ułatwieniem będzie wynajęcie firmy, która zajmuje się układaniem kostki brukowej. Jej pracownicy na pewno pomogą dobrać odpowiedni rodzaj materiałów.


Kostka brukowa w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie to ważny, integralny jego element. Pełnią one nie tylko funkcję praktycznego łącznik między kolejnymi fragmentami ogrodu, ale również są ważnym elementem jego aranżacji i częścią ogrodowej kompozycji. Ścieżki ogrodowe wykonane są najczęściej z betonu, kamienia, żwiru lub drewna. Spośród tych rozwiązań najbardziej praktyczne jest zastosowanie kostki brukowej, np. granitowej. Ścieżka z kostki wykonywana jest z wielu drobnych elementów, pomiędzy którymi znajdują się spoiny, pozwalające na szybki odprowadzenie wody. Nie grożą nam zatem kałuże, nawierzchnia nie będzie zatem ani śliska ani niebezpieczna Ponadto w przypadku zaplamienia albo uszkodzenia bez trudu można wymienić pojedynczą kostkę.

Wybór kostki i obrzeży trawnikowych

Jeżeli będziemy używały kostki jedynie do wyłożenia nią ścieżki nie musimy wybierać szczególnie grubej, ponieważ ścieżki ogrodowe niepoddawane są bardzo dużym obciążeniom. Wystarczające jest użycie kostek o grubości od 4 do 6 cm. Tylko w przypadku kostki z kamienia naturalnego stosowane są zazwyczaj grubsze elementy. Bardzo ważne jest ułożenie jej na odpowiednio ustabilizowanej warstwie podbudowy. Oprócz kostki brukowej konieczne jest zakupienie odpowiednich obrzeży trawnikowych. Można w tym celu wykorzystać koskę brukową o większych wymiarach, które układa się po obwodzie ścieżki. Dobrym rozwiązaniem, najbardziej tradycyjnym jest zastosowanie obrzeży trawnikowych, czyli krawężników. Ostatnim rozwiązaniem są plastikowe obrzeża wykonane z bardzo wytrzymałego i elastycznego tworzywa sztucznego.

Jak układa się kostkę brukową

Do wytyczenia ścieżek używa się palików oraz sznurka murarskiego. . W ten sposób wytycza się zewnętrzne krawędzie całej ścieżki. W kolejnym kroku jest usunięcie warstwy ziemi w obrębie wyznaczonych obszarów. Ziemię nalży usunąć na głębokość około 20-30 cm. Dno wykopu trzeba wyrównać oraz delikatnie wyprofilować spadki. Następnie wykonuje się warstwę podbudowy z grubego kruszywa, dodatkowo zagęszczonego mechanicznie poprzez ubijanie oraz podsypki z piasku wymieszanego z cementem.