Jak czyścić i konserwować kostkę brukową

pielęgnacja kostki brukowej

Kostki brukowe to najpopularniejszy sposób wykańczania ścieżek i podjazdów wokół domu. Jej głównym atutem jest doskonała trwałość połączona ze estetycznym wyglądem. Kostka bardzo dobrze znosi duże obciążenia i świetnie radzi sobie z wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych – opadami deszczu, śniegu czy silnym słońcem. Nawierzchnia wyłożona kostką brukową przez wiele lat zachowa pierwotny kolor. Dużym plusem kostki brukowej jest również fakt, że układanie jej zazwyczaj nie zabiera zbyt wiele czasu. Kostka brukowa nie wymaga angażującej impregnacji, jednakże, aby przedłużyć jej żywotność i wygląd warto od czasu do czasu o nią zadbać.

Chwasty i miejscowe zabrudzenia

Jednym z najczęściej spotykanym problemów w przypadku nawierzchni z kostki, zwłaszcza tych usytuowanym w słabo nasłonecznionych miejscach, w których jest wysoka wilgoć jest pojawianie się mchu, porostów i grzybów. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomagają w ich pozbyciu. Jednym z  nich jest użycie myjki ciśnieniowej oraz odpowiednich środków myjących. Czyszcząc kostkę trzeba jednak uważać, aby wysokie ciśnienie wody nie spowodowało wypłukiwania się spoiny umieszczonej między elementami nawierzchni. Jeżeli chwastów jest dużo i wrastają one w szczeliny między kostką warto skorzystać ze specjalnych preparatów chwastobójczych. Częstym problemem w przypadku nawierzchni z kostki są również miejscowe zabrudzenia, np. tłuste plamy. O ile plamy powstałe od produktów spożywczych, kurzu, pyłków roślinnych czy błota można potraktować myjką ciśnieniową, o tyle w przypadku tłustych plan trzeba sięgnąć po odplamiacze olejowe.

Biały nalot na kostce, czyli osad wapienny

Zjawiskiem powszechnym występującym na powierzchniach z kostki brukowej jest biały osad, czyli tzw. wykwity wapienne. Powstają one w wyniku naturalnych procesów chemicznych i fizycznych zachodzących zarówno na powierzchni kostki, jak i w jej strukturze. Osady takie ulegają zazwyczaj samoistnemu wypłukaniu. Jeśli chcemy przyspieszyć ten proces można korzystać ze specjalnych środków chemicznych przeznaczonych do usuwania wykwitów wapiennych.

Jeśli szukasz na Ursynowie w Warszawie kostki brukowej dobrej jakości, zapraszamy do kontaktu.