Oczko wodne wpływa na wygląd ogrodu, ale też jest naszym małym akwenem, przy którym możemy spęczać wolny czas. Musimy oczywiście zaprojektować, wykonać i zadbać o nie, by zawsze doskonale się prezentowało. Podstawą do wykonania są kamienie, którymi wykładamy dno i brzegi oczka wodnego. Muszą charakteryzować się przede wszystkim dużą twardością i dlatego najczęściej wybierane są łupki i otoczaki.
Jakie są zalety oczka wodnego w ogrodzie?
Oczko wodne w ogrodzie pełni funkcję dekoracyjną. Prezentuje się doskonale i dlatego warto wygospodarować miejsce, na jego budowę. Elementy wodne zawsze wprowadzają wyjątkową atmosferę, obniżają temperaturę w gorące dni lata, dobrze wpływają na mikroklimat i otoczenie naszej zielonej przestrzeni. Cóż jest piękniejszego niż przylatujące ptaki, które uprzyjemniają nam czas, swoim śpiewem. Oczko wodne pozwala również uprawiać rośliny, które rozwijają się jedynie naw mokrym podłożu. Jeśli odpowiednio podejdziemy do budowy, a później zadbamy o nasz mały akwen, stworzymy miejsce do relaksu. Będziemy mogli przyjemniej spędzać wolny czas. Projekt i wykonanie możemy zlecić firmie Arkadia – Usługi brukarskie, która dobierze nam materiały do budowy oczka wodnego.
Jak dobrać kamienie do oczka wodnego?
Oczko wodne musi wyglądać naturalnie i estetycznie. Istotną sprawą jest dobranie odpowiednich kamieni, które zostaną wykorzystane do budowy. Ważną kwestią jest ich ułożenie, żeby dawało naturalny efekt. Jest oczywiście materiałem dekoracyjnym, ponieważ wprowadza wyjątkowy klimat, ale też bardzo trwały. Do budowy możemy wykorzystać duże bryły gnejsu, a uzupełnieniem będą łupki szarogłazowe. Jeśli wolimy łagodniejsze kształty, połóżmy otoczaki granitowe. Projektanci ogrodów zalecają również kamienie polne, które będą wyglądały najbardziej naturalnie. W oczku wodnym ładnie się prezentują łupki i piaskowce. Przy wyborze kamieni, ważny jest rodzaj i kształt, ponieważ stworzymy niepowtarzane oczko wodne, które umiejscowione między roślinami, otrzymamy przepiękną kompozycję.