Jak dopasować ścieżki w ogrodzie do stylu domu i ogrody

Jak dopasować ścieżki w ogrodzie do stylu domu i ogrody

Projekt przestrzeni wokół domu powinien być przemyślany i dopracowany. Ważne jest w nim wyznaczenie odpowiednich stref: miejsc na nasadzenia, wypoczynek, grillowanie, ale również przestrzeni przygotowanej na podjazd oraz wyznaczenie ścieżek. Nie można zapominać również o zaprojektowaniu nawodnienia. Niezależnie od tego czy projekt ogrodu przygotowują profesjonaliści czy my sami, musimy pamiętać, aby był stylistycznie spójny z aranżacją fasad budynków na działce.

Po pierwsze – właściwa komunikacja

Nim zajmiemy się kwestiami estetycznymi, czyli doborem bruku do stylu ogrodu i fasad budynków, należy skupić się na komunikacji, czyli przebiegu ścieżek i ich geometrii. Informacje takie potrzebne są przede wszystkim do zestawienia potrzebnych materiałów. Pozwoli to ponadto dobrać odpowiednią estetykę kostki i dodatków. Jest to kwestia kluczowa, szczególnie, jeśli dysponujemy małą przestrzenią. Materiały dobieramy w zależności od tego, czy ścieżki będą wąskie i kręte, w stylu ogrodu angielskiego, czy wygodne, szerokie i modernistyczne. W tym wypadku decydujemy głównie o gabarytach wybranej kostki. Zbyt duża, układana na wąskich, krętych dróżkach nie stworzy charakterystycznego wzoru, a wręcz przeciwnie będzie sprawiała wrażenie chaosu. Jednocześnie może spowodować problemy wykonawcze  konieczne będzie przycinanie i docinanie elementów. Natomiast duże dróżki wymagają prostych linii i małych krzywizn łuków. Istotą kwestią jest także zaplanowanie podjazdu. Ponieważ będzie to najbardziej eksploatowany fragment ogrodu należy pamiętać, że kostka brukowa, która będzie na nim ułożona, musi spełniać najwyższe standardy.

Kostka brukowa a styl domu

Jak wcześniej zostało wspomniane oferowana przez nas w Wawrze kostka brukowa powinna pasować do wykończenia budynku i planowanego nasadzenia. Mimo, że producenci kostki brukowej oferują najróżniejsze jej kolory lub zestawy kolorystyczne dobór odpowiedniego może sprawiać trudność. Nie ma na to pisanej rady. Trzeba zdać się na swój gust estetyczny. Pamiętajmy jednak, że zbyt intensywne kolory lub kontrastowe zestawienia mogą zaburzyć harmonię ogrodu.