Efekt mokrej kostki. Czym jest i jak go uzyskać?

mokra kostka

Kostka brukowa jest często wybieranym materiałem, który nie tylko utwardza powierzchnię, ale nadaje jej stylowy wygląd. Stosowanie środków ochronnych pozwala wydłużyć jej żywotność, a także zmienić nieco dotychczasowy wygląd. Modny ostatnio efekt mokrej kostki można uzyskać poprzez specjalny rodzaj impregnacji. Dzięki temu zabiegowi kostka sprawia wrażenie nie tylko mokrej, ale też czystej i nowej. Jej kolory są lepiej uwydatnione. W zależności od wyboru rodzaju impregnatu możliwa jest także delikatna zmiana pierwotnego koloru kostki. 
Impregnacja to również zabieg bardzo praktyczny. Dzięki niemu oferowana przez nas w Tarczynie kostka brukowa jest lepiej chroniona przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak mróz i wilgoć oraz promienie UV, które mają negatywny wpływ na pigment zawarty w kostce. Impregnat utrudnia także wnikanie w porowatą powierzchnię wszelkiego rodzaju brudu – smarów, olejów, piachu, ziemi. Dzięki temu nie będą pojawiały się nieestetyczne i trudne do usunięcia wykwity i przebarwienia, a ewentualne plamy będą łatwe do usunięcia. Impregnat spowalnia również rozwój mchów i porostów, które często porastają niezabezpieczone kamienie. Jak uzyskać efekt mokrej kostki? Wcale nie jest to takie trudne.

Jak nakładać impregnat?

Do impregnacji potrzebny jest specjalny środek, który można dostać w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. Samo nakładanie impregnatu nie jest trudne, jednak przed przystąpieniem do tej czynności, należy dokładnie oczyścić powierzchnię kamieni po to, by środek mógł dobrze przywrzeć do powierzchni. Konieczne jest usunięcie wszelkich plam, inaczej poprzez impregnację zostaną one jeszcze lepiej utrwalone. Najlepiej sprawdza się tutaj czyszczenie ciśnieniowe.
Impregnacje należy przeprowadzić przy ładnej pogodzie i temperaturze powietrza w przedziale 10-25° C. Środek do impregnacji nakłada się za pomocą pistoletu lub wałka malarskiego. Na starszą kostkę należy nałożyć nieco grubszą warstwę, na nowej wystarczy cienka pojedyncza warstwa. Efekt mokrej kostki widoczny jest dopiero po całkowitym wyschnięciu, czyli około 2 godzinach.
Efekt mokrej kostki odświeży kolor i nada nieco zużytej powierzchni nowy, elegancki wygląd, poprawiając wygląd całej posesji, niezależnie, czy jest to firma, czy dom prywatny. Impregnacja sprawi też, że mycie kostki będzie łatwiejsze, co pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu.