Od tysięcy lat bruk kamienny stosowany był jako materiał, z którego budowano drogi i trakty. To jego użycie przeniosło transport i komunikację na zupełnie inny poziom. Podróżowało się szybciej, bezpieczniej i zdecydowanie bardziej komfortowo niż po błotnistych drogach w czasie deszczu. Dziś w niektórych miastach możemy spotkać zachowane fragmenty starego bruku i chodząc po nim mentalnie cofnąć się w czasie. Jednak bruk to nie historia. Cały czas nam towarzyszy, bo obecnie kostka brukowa jest najbardziej rozpowszechnionym materiałem stosowanym do budowy chodników, parkingów, podjazdów, ścieżek rowerowych, schodów, alejek, a nawet dróg i rond. Przeskok technologiczny przy jej produkcji spowodował także, że jej walory estetyczne i użytkowe zdecydowanie wzrosły.
Kostka brukowa w naszych domach
Mało kto dziś wyobraża sobie podwórko, ścieżkę do drzwi wejściowych czy podjazd bez kostki brukowej. Wybieramy ją podobnie jak elementy wystroju podwórka, zwracając uwagę na kształt czy wzór. Jej kolor dobieramy pod kolor elewacji czy innych zdobień naszego domu. Zwracamy uwagę na wiele rzeczy i skupiamy się na szczegółach, często zapominając przy tym o najważniejszych parametrach kostki brukowej.
Parametry kostki brukowej
Już na początku trzeba zaznaczyć, że wybierając kostkę brukową na warszawskim Wawrze do naszego domu, warto zasięgnąć porady specjalistów. Dlaczego? Ponieważ walory estetyczne kostki to jedno, a jej przeznaczenie i zastosowanie to coś zupełnie innego. Nie ma uniwersalnej kostki do wszystkiego. Inny jej rodzaj dobierzemy pod chodniczek prowadzący przez ogród do altanki czy miejsca na grilla, a inny pod wjazd do garażu, po którym jeździć będą samochody, a często także na nim parkować. To wszystko jest bardzo istotne, ponieważ jeśli źle dobierzemy kostkę brukową, to bardzo szybko się ona zużyje, zabrudzi i ulegnie zniszczeniu, a przecież wybierając ją, chcemy, aby służyła nam i zdobiła nasze podwórka jak najdłużej. Jednym z najistotniejszych parametrów kostki brukowej jest zatem jej grubość.
Grubość kostki brukowej
Ogólnie ujmując, to właśnie grubość kostki brukowej ma największy wpływ na jej wytrzymałość. Dlatego kiedy ustalimy już, w jaki sposób będzie ona eksploatowana, warto skupić się na doborze jej odpowiedniej grubości. Jak wspomnieliśmy, specjaliści pomogą nam dobrać odpowiednią kostkę do naszych potrzeb, ale warto mieć chociaż podstawową wiedzę w tym temacie. Do tych najpopularniejszych zaliczamy kostkę brukową o grubości 4 cm. Wykorzystuje się ją najczęściej na powierzchnie, które poddawane będą maksymalnemu obciążeniu do 2 ton. Najczęściej są to chodniki i podjazdy przeznaczone do ruchu pojazdów nieprzekraczających masy 2 ton. Kostkę brukową o grubości 6 cm stosuje się na powierzchnie, które będą poddawane obciążeniu nie większym niż 3,5 tony. Oznacza to, że samochody osobowe mogą się po niej poruszać i na niej parkować. 8 cm będzie mieć kostka, która idealnie nadaje się na nawierzchnie, gdzie odbywa się ruch samochodów ciężarowych. Natomiast kostki o grubości 10 do 14 cm to już bardzo wytrzymałe i odporne kostki brukowe, najczęściej stosowane do nawierzchni, które poświęcone są do składowania różnego rodzaju ciężkich materiałów oraz do ruchu samochodów ciężarowych, oraz ciężkich maszyn.