Przy wykańczaniu wnętrza domu zwracamy zwykle dużą uwagę na to, by dopasować elementy wykończenia, wyposażenia i dekoracji. Tę samą zasadę warto zastosować przy aranżacji ogrodu oraz otaczających dom powierzchni użytkowych, takich jak podjazdy, otoczenie tarasu, altany, czy miejsca na grill oraz ścieżki pomiędzy nimi. Projektując ogród, warto zastanowić się nad tym, jak dobrać kostkę brukową, by pasowała do budynku i jego otoczenia.
Szeroki wybór kostki brukowej
Na rynku dostępny jest niezmiernie szeroki wachlarz materiałów, z których wykonuje się kostkę brukową, jej kolorów i kształtów. Dobranie odpowiedniej kostki to nie lada wyzwanie, bo trzeba brać pod uwagę zarówno aspekt funkcjonalny, jak i estetyczny, a dla większości z nas znaczenie ma także cena materiałów. Konsekwencje wyboru kostki brukowej będą nam towarzyszyć przez lata, dlatego warto poświęcić nieco czasu i tak ją dopasować, byśmy byli z tego wyboru zadowoleni.
Pierwszą rzeczą, jaką musimy określić, wybierając kostkę brukową, jest jej przeznaczenie. Jeśli potrzebujesz kostkę brukową na podjazd, to musi ona spełniać odpowiednie parametry techniczne, przede wszystkim być wytrzymała na większe obciążenia, niż kostka, po której będzie się odbywać wyłącznie ruch pieszy. Oczywiście można tę samą kostkę zastosować na podjeździe i na ścieżkach, czy w otoczeniu tarasu, ale taka bardziej wytrzymała kostka jest też droższa, więc z reguły tak się nie robi.
Dobór kolorystyki kostki brukowej w odniesieniu do elewacji budynku
Jeśli chodzi o estetykę wykończenia powierzchni użytkowych w ogrodzie, tutaj musisz się przede wszystkim kierować własnym wyczuciem, choć zasięgnięcie porady projektanta też nie zaszkodzi. Chodzi przede wszystkim o to, czy wolisz kontrasty i dużo urozmaiceń w swoim otoczeniu, czy też preferujesz idealnie dopasowaną, stonowaną kolorystykę. Warto, by kolor kostki współgrał z kolorem elewacji i dachu budynku, choć nie znaczy to wcale, że musi być idealnie taki sam.
Jeśli elewacja twojego domu wykończona jest w tonacji ciepłej, dobrze sprawdzą się kostki brukowe o żółtym, czy rudym wybarwieniu. Można tutaj zastosować melanż, choć trzeba pamiętać, że łączenie więcej niż trzech kolorów kostki brukowej nie daje dobrego rezultatu.
Do elewacji i dachu w barwach chłodnych lepiej będą pasować szarości i tutaj można sobie pozwolić na duże kontrasty, łącząc kostkę jasną z motywami albo wyraźnie oddzielonymi krawędziami z ciemnej, a nawet czarnej kostki. W tej kolorystyce najlepiej sprawdza się kostka granitowa, której naturalne kolory to właśnie szarości, aż po czerń, a przy tym granit dodaje powierzchni wysublimowanej elegancji. Na naszej stronie możesz zobaczyć wiele przykładów zastosowania granitowej kostki brukowej.