Kamienie w ogrodzie – jak wykorzystać grys i otoczaki

Kamienie w ogrodzie

Najczęściej używanymi kamieniami ogrodowymi są zaokrąglone otoczaki oraz chropowaty grys. Oprócz walorów estetycznych są również niezwykle funkcjonalne – zatrzymują wodę w glebie, chronią korzenie przed skokami temperatury. Wszystko to przekłada się na ich rosnącą popularność, jako ozdób ogrodu. Materiał ten może być stosowany, jako wypełniacz rabat, do tworzenia opaski wokół domu, uatrakcyjnić wykończenie oczek wodnych, urozmaicać ogrody skalne czy wypełniać przestrzeń pomiędzy większymi płytami kamiennymi lub betonowymi. Oprócz otoczaków i grysu można wyróżnić również żwir oraz bryły kamienne. Taka różnorodność pozwala na budowanie ciekawych kolorystycznie i strukturalnie kompozycji.

Grys w ogrodzie

Grys to kruszywo, które powstało na skutek rozdrabniania skał, a jego ziarna charakteryzują się różną wielkością, a także nieregularnymi, kanciastymi brzegami. Jest szczególnie chętnie wykorzystywane w aranżacji ogrodu. W dużej mierze wpływa na to jego ciekawa faktura i różnorodność kolorystyczna. Odpowiednio dobrany umożliwia stworzenie wyjątkowego tło dla roślin w ogrodzie. To idealny kamień do wykończenia rabat i ścieżek. Grys dobrze przepuszcza wilgoć oraz umożliwia glebie swobodne oddychanie. Sprawdzi się on również jako zabezpieczenie ogrodowych alejek, ponieważ działa jak drenaż. W związku z tym nie należy obawiać się powstawania kałuż nawet po obfitych opadach. Jak zostało powyżej wspomniane kamienie chronią również delikatne promienie roślin przed wahaniami temperatur. Dobrze je zatem rozsypywać w miejscach silnej ekspozycji na promienie słoneczne.

Charakterystyka otoczaków

Otoczaki są fragmentami skał, których brzegi uległy zaokrągleniu np. na skutek działania wody. Przykładem otoczaków są między innymi kamienie w okolicach rzek. Wyglądają one bardzo efektownie i bez wątpienia powinny być wykorzystywane przy aranżacji oczka wodnego czy strumyka. Zapotrzebowanie na otoczaki jest na tyle duże, że niektóre uzyskuje się również w procesie obróbki mechanicznej. W ofercie firm znaleźć można otoczaki o zróżnicowanych barwach i rozmiarach. Otoczaki sprawdzą się wspaniale nie tylko jako dekoracja ogrodu i rabat, ale również jako niebanalny dodatek do wnętrz.