Ile to kosztuje? Kwota nabycia kostki brukowej

Ile to kosztuje

Kostka brukowa jest bardzo eleganckim materiałem budowlanym, który często zdobi przydomowe ogrody i elementy miejskiej przestrzeni. Wybór wzorów, rozmiarów i parametrów jest obecnie tak duży, że przy pomocy kostki brukowej można osiągnąć najrozmaitsze efekty aranżacyjne, które w zasadzie ogranicza tylko budżet. Ile kosztują poszczególne rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa – cena orientacyjna

Koszt zakupu kostki brukowej jest przede wszystkim uzależniony od specyfikacji technicznej danego produktu. Najtańsza szara kostka betonowa (często nazywana przemysłową) kosztuje około 20–35 zł/m² za modele o grubości 4–6 cm. Ta sama kostka, ale barwiona może już kosztować zdecydowanie więcej. Betonowa kostka brukowa o grafitowej, żółtej lub brązowej barwie jest warta 30–60 zł/m². Elementy różnokolorowe są bardzo ważne przy układaniu wzorów dekoracyjnych, dlatego warto wybrać przynajmniej kostkę brukową szarą i w innym kolorze.

Można również postawić na rozwiązanie nieco bardziej wyrafinowane – betonowa kostka brukowa szlachetna. Metoda jej powstania jest nieco bardziej skomplikowana, a materiał podlega dodatkowym formom obróbki. Najpopularniejsze to:

  • płukanie (w celu pozbycia się wierzchniej warstwy betonu i uzyskaniu dekoracyjnego kruszywa na powierzchni),
  • szczotkowanie (nadaje kostce porowatość, przez co może imitować naturalne kamienie),
  • łupanie (służy postarzaniu kostki brukowej i nadawaniu jej zabytkowego wyglądu).

Taka szlachetna kostka brukowa to koszt od 70 zł/m² wzwyż.

Kostka brukowa z granitu – cena orientacyjna

Granitowa kostka brukowa jest materiałem o wiele bardziej eleganckim. Cieszy się też największą popularnością wśród kostek wykonanych z kamienia naturalnego. Szara kostka granitowa o wymiarach 40 × 60 mm to wydatek ok. 60 zł/m². Ta sama kostka w wersji czerwonej lub czarnej to już dwa razy wyższa cena.