Moda na ogrody, które wzorowane na naturze narodziła się w osiemnastowiecznej Anglii i dość szybko rozpowszechniła się po kontynencie. Nurt ten stał się inspiracją do zakładania wspaniałych i rozległych parków krajobrazowych wokół posiadłości, pałaców i dworów. Do stylu angielskiego nawiązują współczesne ogrody, w których rośliny i architektura dobierane są tak, aby tworzyły namiastkę naturalnego pejzażu. Ogród angielski w oryginale miał charakter nastrojowo-sentymentalny z elementami architektury nawiązującej do przeszłości, np. sztuczne ruiny, obeliski, świątynie, które naśladowały gotyckie lub antyczne budowle. Ogrodnicy unikali płotów i parkanów, miast nich pojawiły się skały, żywopłoty oraz strumienie. Kompozycje w ogrodzie angielskim sprężone są często z sentymentalnym bądź symbolicznym sztafażem złożonym z różnych form i konstrukcji architektonicznych nawiązujących do antyku, średniowiecza czy życia wiecznego.
Roślinność w ogrodzie angielskim
Mimo różnego typu dodatków w ogrodzie angielskim ceni się przede wszystkim roślinność. Ogrody pełne są regularnie wystrzyżonych trawników oraz pnących roślin o różnych barwach. Pnącza takie jak powojniki, wisterie, pienne róże czy winobluszcze powinny porastać ścianki altan, pergole i trejaże. Pięknie prezentować się będą lawendy, irysy, floksy, ostróżki, naparstnice, piwonie, nagietki, dzwonki, rezedy. Nieregularne rabaty kwiatowe powinny znajdować się między okazałymi drzewami, takimi jak platany czy dęby.
Ścieżki w ogrodzie angielskim
W każdym ogrodzie, niezależnie od stylu, musimy wyznaczyć szlaki komunikacyjne. Inaczej będziemy musieli się przygotować na wiecznie zadeptaną zieleń. Ścieżki w ogrodach nawiązujących do stylu angielskiego najlepiej wykonać z materiałów o naturalnym wyglądzie. Ze stylem idealnie skomponują się stylizowane ścieżki wyłożone kostką granitową. Warto wybrać ten mniej regularny, przypominający bardziej kocie łby niż idealny współczesny podjazd. Bruk oprócz nawiązania swoim wyglądem do minionych epok, jest także bardzo praktycznym sposobem na utrzymanie zieleni w nienaruszonym stanie. Warto podkreślić również, że dobrze wykonany sprawia, iż kałuże po deszczu czy roztopach nie pozostają na powierzchni ścieżek, a wnikają w ziemnie.