Kamienie w ogrodzie są bardzo często wykorzystywanym elementem aranżacji przestrzeni. Obok kostki brukowej, wykorzystywanej do wykładania szlaków komunikacyjnych czy opaski wokół domu, często stosuje się również grys. Powstaje on poprzez rozkruszanie skały na części o średnicy od 1 do 31,5 mm. W zależności od potrzeb i preferencji możemy kupić grys w kilku rozmiarach. Warto podkreślić, że kamyczki te występują w różnorodnej szacie kolorystycznej. Znaleźć można grys szary, biały, czarny, czerwony, żółty i mieszany. Grys w ogrodzie ma wiele zastosowań. Wszystko zależy od naszej kreatywności.
Oczka wodne, nawodnienie i izolacja
Oczka wodne, w zależności od typu projektu, mogą zostać obsadzone roślinnością wodną albo obsypane grysem. W tym wypadku najbardziej efektownie będzie wyglądał jasny grys marmurowy bądź bazaltowy. Na jego tle ryby będą łatwe w obserwacji a przy tym będą prezentowały się niezwykle malowniczo. Oczywiście, wybierając ryby należy mieć na uwadze, że powinny być to gatunki, które naturalnie żyją w przejrzystych wodach. Innym zastosowaniem grysu w ogrodzie jest izolacja termiczna. Niektóre rośliny, aby rozwijać się prawidłowo wymagają suchego podłoża, należą do nich np. lawenda, jeżówka czy berberys. Aby zapobiec zbieraniu wilgoci na działce przed posadzeniem roślin należy wyłożyć dołki grysem o grubszej średnicy.
Tło i szlaki komunikacyjne
Grys najchętniej jest wykorzystywany do wyeksponowania urody roślin. W zależności ich rodzaju wybiera się konkretny kolor grysu. Jasny będzie odbijał promienie słoneczne, zatem sprawdzi się w przypadku roślin ciepłolubnych. Czarny z kolei będzie magazynował ciepło, dlatego wysypanie nim słonecznych stanowisk może być bardzo ryzykownym. Innym równie popularnym sposobem na wykorzystanie łupanego kamienia jest zrobienie z niego ścieżek oraz obrzeży rabatek i zagonów. Często zastępuje również kostkę brukową jako opaska wokół domu. Opaska taka ma zapobiegać wchodzeniu wilgoci w fundamenty i jest pomocna w regulowaniu temperatury domu.