Jak wybrać kostkę brukową dopasowaną od naszych potrzeb

Cechy kostki brukowej

Kostka nawierzchniowa jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów zagospodarowania podjazdu i ogrodowych alejek. Aby ogród wyglądał spójnie i estetycznie ważny jest właściwy wybór materiału. Tyczy się to zarówno kolorystyki, wzoru układania, a także, a może przede wszystkim dobrania kostki zgodnie z jej przeznaczeniem. Warto również, że sama cena kostki zależy w dużej mierze od jej rodzaju i walorów kolorystycznych. Dlatego przy wyborze rodzaju kostki należy bardzo dokładnie sprecyzować swoje wymagania i oczekiwania.

Rodzaje kostek i ich zastosowania

Pod nazwą kostka brukowa kryje się wiele rodzajów, form i materiałów. Kostkę chodnikową można podzielić ze względu na grubość, kształt, rodzaj powierzchni materiału, z którego została wykonana. W przypadku materiałów, z którego może być wykonana kostka rozróżniamy kilka zasadniczych rodzajów. Popularne są między innymi kostki granitowe, betonowe, bazaltowe, jak również te wykonane z kamienia polnego. Ponadto kostki można podzielić na przemysłowe i szlachetne. Kostki przemysłowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach o dużej przestrzeni, takich jak parkingi, chodniki oraz alejki parkowe. Charakteryzuje się prostą formą, a jej nawierzchnia jest gładka. Kostka szlachetna gwarantuje natomiast znacznie lepsze walory estetyczne. Wynikają one ze specjalnej obróbki jeszcze w czasie produkcji lub bezpośrednio po jej ukończeniu. W konsekwencji otrzymujemy kostki o różnych kształtach i ciekawej kolorystyce.

Jak dobrać kolor kostki brukowej

Najważniejszą zasadą doboru kostki brukowej jest dopasowanie jej do elewacji budynku, kolorystyki wykończenia, dachu czy innego dominującego w otoczeniu elementu. Nim wybierzemy się po zakup, warto skorzystać ze stron internetowych producentów, aby zobaczyć przykładowe egalizacje tego typu materiałów. Oczywiście każdy producent ma swoją odrębną ofertę kolorystyczną, trzeba jednakże pamiętać, że nawet w obrębie jednego koloru mogą pojawiać się nieznaczne różnice barwowe.