Wybrzuszanie kostki brukowej. Możliwe przyczyny problemu

kostka brukowa

Z kostki brukowej układane są ścieżki, podjazdy, a nawet parkingi. Układanie takiej nawierzchni to praca złożona z wielu etapów. Związana jest ona z wyborem odpowiednich materiałów i właściwym przygotowaniem podłoża.

O czym należy pamiętać, układając kostkę brukową?

Przed ułożeniem kostki brukowej należy wybrać właściwe materiały, gdyż od tego w dużej mierze będzie zależała wytrzymałość i wygląd nawierzchni. Warto postawić na wysoką jakość kostki, co przełoży się na łatwość utrzymania jej w czystości. W Firmie Arkadia dostępnych jest wiele wzorów najwyższej jakości kostki brukowej, dzięki której można uzyskać atrakcyjny i trwały wygląd nawierzchni. Po dokonaniu wyboru odpowiedniej kostki koniecznie należy dobrze przygotować projekt, przeprowadzić pomiary terenu i wyznaczyć granice nawierzchni. Istotnym etapem prac podczas układania kostki brukowej jest wykonanie podbudowy, która składa się z kilku warstw różnych materiałów. Grubość podbudowy zależy od tego, do czego będzie przeznaczony wybrukowany teren. Podczas układania kostki należy pamiętać o tym, aby nie układać jej zbyt blisko siebie, a spoiny pomiędzy kostkami dokładnie wypełniać. Na końcu prac nawierzchnię należy zagęścić.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej?

Zdarzają się sytuacje, w których nawet najlepsza kostka brukowa, nie spełni swojej funkcji. Najczęściej zdarza się to wtedy, gdy fachowiec odpowiedzialny za jej ułożenie nie wykazał się dostateczną starannością. Błędy popełnione przez wykonawcę mogą być różne. Może być zbyt cienka warstwa podsypki, źle wymierzona grubość, słabe zagęszczenie terenu, czy też niedostosowanie podbudowy do odciążeń nawierzchni. Wszystkie te błędy mogą spowodować, że kostka będzie się wybrzuszać. Często spotykanym błędem niewprawionego budowniczego jest również pośpiech w układaniu kostki. Złe wyprofilowanie nawierzchni prowadzi zwykle do gromadzenia się wody na jej powierzchni.