Kamień jest surowcem w pełni naturalnym, dlatego świetnie sprawdza się do budowy i wykończenia wszystkich elementów architektury ogrodowej. Różnorodność skał i uzyskanych z nich elementów sprawia, że kamień wykorzystywany jest chętnie w roli nawierzchni ogrodowych, a także do budowy murków, tarasów, schodów, ogrodzeń, donic i altan. Kamień doskonale łączy się z zielenią, drewnem, metalem i fontannami
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamienia
Wybierając kamień ogrodowy, należy zwrócić uwagę na jego kolorystykę, powierzchnię, wytrzymałość na ścieranie, obciążenia i czynniki atmosferyczne. Kamień wykorzystuje się w formie naturalnej, rozdrobnionej, czy jako płyty i kostki. W zależności od przeznaczenia możemy zdecydować się na kamień ogrodowy bardziej nasiąkliwy, taki jak piaskowiec lub twardy i zbity, którego przykładem są grys i granit. Warto podkreślić, że jednym z najpowszechniej używanych kamieni ogrodowych są otoczaki. Ten typ kamienia charakteryzuje się dużą trwałością oraz bogatą formą kolorystyczną. W naturze swój kształt zawdzięczają transportowi wodnemu, dlatego najczęściej znajdujemy je w pobliżu rzek lub nad morzem. Innym rodzajem jest grys, czyli drobne kamyki, które są niczym innym, jak kruszywem różnych rodzajów kamieni. Może on stanowić piękny materiał dekoracyjny, jako dopełnienie wyglądu skalniaka, czy wyłożenie ścieżki. Występuje on w różnych kolorach i rozmiarach. Żwir, który również chętnie wykorzystywany jest w ogrodach, jest obły i stanowi naturalną skałę okruchową wyobloną przez lodowiec. Wybrać można żwir wielobarwny z granitu lub kwarcytowy w kolorze kremowym.
Rabaty żwirowe i opaska wokół domu
Kruszywo wysypane na rabatach ma przede wszystkim znaczenie praktyczne – zabezpiecza glebę przed szybkim wysychaniem, ponieważ ogranicza parowanie wody. Zmniejsza również zachwaszczenie, zwłaszcza, kiedy pod warstwą żwiru kładzie się włókninę. Rabaty żwirowe sprawdzą się do uprawy roślin o wyrazistym pokroju i dekoracyjnych liściach. Inne przeznaczenie ma opaska żwirowa wokół domu. Porządkuje ona przestrzeń i sprawia, że otoczenie budynku wygląda estetycznie. Ponadto zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem oraz wilgotnością podsiąkającą z ziemi.