Po wybudowaniu domu, kolejnym etapem jest zwykle przygotowanie i budowa nawierzchni utwardzonych w ogrodzie, czyli ułożenie kostki brukowej w postaci podjazdu do garażu, czy budynku gospodarczego oraz ciągów komunikacji pieszej. W tym celu korzysta się najczęściej z kostki brukowej, ponieważ nawierzchnie takie są wyjątkowo trwałe, a dzięki szczelinom zachowanym pomiędzy elementami dobrze odprowadzają wodę. Jeżeli nawierzchnia jest wykonana prawidłowo nie tworzą się na niej kałuże i nietrudno usunąć z niej liście i piasek, a ewentualne uszkodzenie łatwo naprawić, wymieniając tylko zniszczone elementy. Z tego powodu lepiej jeśli kostkę będzie układał profesjonalista. Mimo, iż wydaje się to mało skomplikowane, to wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia.
Zakup kostki brukowej
Kupując kostkę brukową na warszawskim Mokotowie dobrze postawić na zaufaną firmę z wieloletnią tradycją. Wiele z nich zajmuje się również profesjonalnym montażem kostki oraz całoroczną konserwacją ogrodów. Wybierając typ i rodzaj kostki, warto obejrzeć kilka losowych elementów. Kostka powinna być kładka, bez rys i ubytków. Natomiast krawędzie kostki muszą być proste, a kolor nawierzchni jednolity i bez plan. Zazwyczaj lepiej zakupić nieco większą ilość kostki brukowej, aby w przypadku ewentualnych napraw dysponować materiałem o identycznym kolorze,
Jak układa się kostkę brukową
Pierwszym krokiem podczas montowania kostki jest usunięcie urodzajnej warstwy ziemi zwanej humusem. Następnie wykop oczyszcza się z kamieni i korzeni, po czym ubija się podłoże zagęszczarką mechaniczną. Ważne jest, aby miała ona 3-4 procentowy spadek na boki. Umożliwi to spływanie wody z nawierzchni. Kolejnym etapem jest układanie obrzeży i krawężników na podsypce cementowo-piaskowej lub na warstwie chudego betonu. Po tym przechodzi się do podbudowy, czyli warstwy nośnej i zarazem filtracyjnej. Wykonuje się ją z zagęszczonej pospółki, tłucznia lub żwiru. Tę warstwę wyrównuje się piaskiem, tzw. podsypką. Na podsypkę układana jest kostka brukowa. Montaż zaczyna się od krawędzi nawierzchni. Po ułożeniu całości kostki należy mocno dobić do podłoża wibratorem powierzchniowym.