Znane i cenione. Popularne wzory z kostki brukowej

wzory z kostki brukowej

Najważniejszym kryterium przy wyborze kostki brukowej są parametry fizyczne – jej grubość, wytrzymałość mechaniczna, nasiąkliwość czy odporność na temperaturę. Kostka jest stosowana na wolnym powietrzu, musi być więc odporna na różne czynniki. Mimo to warto jednak zawsze pamiętać o estetyce.

Dzisiejsza technologia pozwala na wytworzenie kostki brukowej w dowolnym kształcie i kolorze. Ogranicza nas tu tylko wyobraźnia. Należy jednak pamiętać, że im bardziej wyjątkowy wzór, tym droższy zarówno materiał, jak i jego ułożenie. Na ostateczny wzór, jaki uzyskamy, składać się będzie kolor (lub kombinacja kolorów), kształt i wielkość pojedynczego elementu oraz sposób ich ułożenia.

Kolory, kształty oraz wzory kostki brukowej

Wśród najpopularniejszych kolorów kostki znajdują się szary czy czerwony, ale też stosunkowo popularne są czarne czy szaro-rude. Klasycznym połączeniem w mozaice jest szary z czerwonym.

Najprostsze, a więc i najtańsze w układaniu będą elementy prostopadłościenne – szczególnie często w proporcji pozwalającej złożyć dwa prostokąty w kwadrat. Typowym widokiem na ulicach są betonowe kostki w kształcie podwójnego T („kość”) – jednak są trudniejsze w ułożeniu, ponieważ by wypełnić całą powierzchnię, potrzebne są trzy kształty (całe, połówki oraz U-kształtne brzegowe). Do układania niektórych wzorów potrzebne będą kostki w kształcie wycinku pierścienia.

Wydawałoby się najprostsza prostokątna kostka brukowa, może być ułożona na wiele sposobów –  od zwykłego naprzemiennego wzoru typu cegiełka poprzez wzory karo aż do jodełki. Łączenie nawet dwóch kolorów daje gigantyczny wachlarz możliwości. Z wycinków pierścienia można ułożyć popularne proste koło lub zestaw łuków typu rybia łuska. Z elementów rombowych można układać gwiazdy, sześciokąty czy pozorne sześciany.

Oferujemy szeroki wybór wzorów i kolorów kostki brukowej dla klientów m.in. z Piaseczna.